Trening bezstrzałowy – pistolet – cz. 1
W poniższym tekście celowo pominąłem podstawowe ćwiczenia dla początkujących takie jak „ściana” (wall drill), ponieważ nie mają one zastosowania w bestrzałowym treningu dynamicznym dla strzelców, którzy potrafią strzelić powtarzalną grupę na dystansie 15 metrów.
W pierwszym etapie treningów skupimy się na 3 podstawowych aspektach ze strzelectwa dynamicznego:
- Dobycie i jego składowe – index, prędkość dobycia, szybkie dobycie z „prepem” i z oddaniem strzału na różnych dystansach
- Szybkie ściąganie języka spustowego – chodzi zarówno o ściąganie jeden raz jak i o wyrabianie prędkość palca na języku – szybkie rytmiczne ruchy bez naruszania zgrania przyrządów celowniczych (izolacja pracy palca i sprawdzenie poprawności chwytu)
- Szybka wymiana magazynka – podstawowa wymiana w IPSC, kiedy zamek jest w przednim położeniu a nabój nadal znajduje się w komorze
Przenoszenie ognia z celu na cel wprowadzimy w kolejnych tygodniach treningu…
Na co musisz zwrócić uwagę podczas treningu:
- Powtarzalny i prawidłowy chwyt przy dobywaniu broni – bez pierwszego nie wytworzy się index, a bez drugiego nie będzie wystarczającej kontroli broni przy szybkim strzelaniu
- „Crush grip” – podczas treningu bezstrzałowego trzymaj broń tak samo mocno jak podczas strzelania – Lewa ręka przejmuje główną pracę jeżeli chodzi o ściskanie
- Jeżeli masz do nich dostęp – dociąż pistolet magazynkiem wypełnionym atrapami naboi – trening z pustym gniazdem magazynka jest mało realistyczny (szczególnie w wypadku lekkich pistoletów z polimerowym szkieletem).
- Po każdym powtórzeniu przytrzymaj jeszcze chwilę pistolet na celu zanim zakończysz i upewnij się że widzisz prawidłowy obraz przyrządów we właściwym miejscu celu.
- Ćwicz z przerwami ok 3-8s pomiędzy powtórzeniami (jeżeli masz timer to ustaw start na opcję RAND)– po pierwsze nie spalisz tak szybko mięśni, a po drugie nie „przywykniesz” do przerw i nie będziesz startował przed sygnałem przewidując kiedy ma się pojawić.
ĆWICZENIE 1
Trigger Prep
Cel na symulowanej odległości 7m.
Ja robię to zawsze na zaklejce w odległości ok 2 m.
PAR Time – (2s podczas nauki) – 0,6s dla doskonalących umiejętność
Zaczynasz z bronią w pozycji gotowości na wysokości klatki piersiowej. Chwyt otwarty jak do ruchu z bronią. Na sygnał timera wychodzisz na cel zgrywając przyrządy i wybierasz luz na języku spustowym do ściany. Skup się na poprawności i powtarzalności chwytu na pistolecie.
Wykonaj to ćwiczenie na każdym treningu 20-50 razy.
ĆWICZENIE 2
Command Fire
Szybkie ściąganie języka spustowego – cel na symulowanej odległości 7m.
Ja robię to zawsze na zaklejce w odległości ok 2 m.
PAR Time – 0,6s
Zgrywasz przyrządy na celu i dotykasz jedynie języka spustowego – nie wybierasz luzu. Na sygnał timera szybko ściągasz język. Generalnie chcesz żeby strzał padł zanim wybrzmi pierwszy sygnał.
Jeżeli na początku poruszasz całym pistoletem skup się poprawności chwytu broni i na izolacji ruchu palca.
Wykonaj to ćwiczenie na każdym treningu 20 razy.
ĆWICZENIE 3
Dobycie z „trigger prep”
Cel na symulowanej odległości 7m. Na sygnał timera dobywasz broń i zgrywasz przyrządy na celu i wybierasz luz (do ściany) na języku spustowym
Skup się na powtarzalnym chwycie broni przy każdym dobyciu z kabury. Od początku przy dobywaniu prawa i lewa ręka przesuwają się jednocześnie w stronę broni. Kiedy prawa ręka chwyta pistolet – lewa jest tuż przy kaburze od strony ciała. To cię przyśpieszy i da więcej czasu na złapanie poprawnego chwytu.
Cwiczenie wykonujesz w dwóch seriach
50 x PAR 2s
50x PAR 1s
ĆWICZENIE 4
Trigger Slap
Jest to symulacja strzelania na bliskich odległościach i budowa pewniejszego chwytu broni.
PAR Time – 5s
Na sygnał timera wychodzisz na cel (startujesz z kabury lub z bronią przy klatce piersiowej) i wielokrotnie jak najszybciej ściągasz język spustowy (podobnie jak w ćwiczeniu command fire nie zatrzymując się na ścianie).
Jeżeli na początku poruszasz całym pistoletem skup się poprawności chwytu broni i na izolacji ruchu palca.
Wykonaj to ćwiczenie na każdym treningu minimum 10 razy.
UWAGA:
ZANIM PRZEJDZIESZ DO OSTATNIEGO ĆWICZENIA TRENINGU WYKONAJ WSZYSTKIE POWYŻSZE PONOWNIE PRZYNAJMNIEJ PO 5 POWTÓRZEŃ SAMĄ SILNĄ I SAMĄ SŁABĄ RĘKĄ!
ĆWICZENIE 5
Szybka wymiana magazynka
Stajesz przed celem na symulowanej odległości 7m. Pistolet z podpiętym magazynkiem ze zbijakiem (nie uszkodzisz „szczęk” magazynka jak spadnie na twardą powierzchnię).
Na sygnał timera zdejmujesz palec z języka spustowego i opierasz na szkielecie pistoletu, zwalniasz magazynek pozwalając mu upaść, wprowadzasz nowy i ponownie zgrywasz przyrządy na celu. Trigger prep łapiemy dopiero kiedy lewa ręka „zamknie się” na chwycie pistoletowym. Dzięki temu palec pracujący na języku spustowym pozostaje odpowiednio rozluźniony podczas szybkiego wybierania luzu do ściany.
Zaczynasz i kończysz z trigger prep na języku spustowym. Zwróć uwagę na kąt lufy przy wymianie i moment kiedy zdejmujesz i kiedykładziesz palec na języku spustowym – to najczęstsze przyczyny DQ na zawodach.
20 x PAR 2 s
20 x PAR 1,5 s (lub 1s dla zaawansowanych)