Trening oczu dla strzelca
Chcesz skutecznie strzelać? Trenuj oczy!
Naszymi oczami operują mięśnie pozwalające na ruch gałki ocznej. Jest ich sześć i podobnie jak każdy inny umięśniony element naszego ciała trzeba je trenować żeby działały właściwie i z maksymalną skutecznością.
Dzisiaj zajmiemy się treningiem oczu typowo pod kątem strzelania dynamicznego z pistoletu. Nie ma znaczenia czy strzelasz z mechanicznych przyrządów celowniczych czy z użyciem kolimatora. W obu przypadkach będą dobre efekty.
Czas treningu i jego częstotliwość
Jak już wspomniałem wcześniej, w dużym uproszczeniu można powiedzieć że „oczy to mięśnie”. Żeby osiągnąć dobre efekty trzeba je trenować, ale nie można też przesadzić z treningiem. Co się stanie jak przesadzisz? Będą zakwasy – bardzo dziwne, wkurzające i jedyne w swoim rodzaju – ogólnie nie polecam…
Złoty środek to 15-30 minut dziennie 3-5 razy w tygodniu!
ĆWICZENIE 1
Skręty głowy
Na ścianie, na wysokości oczu umieszczamy punkt (np. zaklejka do tarczy) i stajemy w odległości ok 3 metrów. Utrzymując idealnie ostre skupienie wzroku na wybranym punkcie wykonaj 10 wolnych skrętów głowy w lewo i 10 w prawo. Zakres ruchu głowy nie może być większy niż zakres ruchu gałki ocznej.
ĆWICZENIE 2
Krążenie oczu
Utrzymując ciało i głowę w bezruchu wykonaj po 10 krążeń gałek ocznych w stronę i przeciwnie do kierunku ruchu wskazówek zegara. Staraj się wykorzystać maksymalny zakres ruchy oka w każdym kierunku.
ĆWICZENIE 3
Rozciąganie mięśni oka
Nie poruszając głową patrz naprzemiennie do oporu w górę, w dół, w prawo i w lewo. Przytrzymaj na chwilę w każdym skrajnym położeniu.
ĆWICZENIE 4
Skupienie blisko – daleko – blisko
Znajdź ołowek lub długopis na którym znajdują się niewielkie literki. Umieść na ścianie punkt (zaklejka lub magic dot) i stań w odległości 3 metrów. Wyprostuj rękę z ołówkiem na odległość w jakiej trzymasz pistolet, tak aby literki znajdowały się na wysokości oczu. Zacznij od skupienia wzroku na literkach na ołówku. Licząc policz do trzech i przenieś skupienie wzroku na kropkę na ścianie i po kolejnym odliczeniu znowu na literki na ołówku. Pamiętaj że chcesz mieć za każdym razem idealne skupienie na danym elemencie, dlatego im bardziej miniaturowe literki na ołówku tym lepiej.
Wykonaj dziesięć powtórzeń tego ćwiczenia.
ĆWICZENIE 5
Szybkie przenoszenie skupienia blisko – daleko – blisko
Ustaw timer na PAR time 60s (może być alikacja tabata w telefonie – zwykły minutnik kuchenny też się nada). Ustawiając się dokładnie jak w poprzednim ćwiczeniu maksymalnie szybko przenoś skupienie wzroku pomiędzy ołówkiem i punktem na ścianie zachowując maksymalną precyzję. Wykonaj ćwiczenie ciągle przez 60s, po czym zrób 2-3 minuty odpoczynku. Powtórz 3 razy.
Ćwiczenie 6
Punktowe przenoszenie wzroku z celu na cel
Naklej na ścianę 5 punktów. Jeden na wysokości wzroku (punkt zero), a kolejne na skrajnych kierunkach w górę, w dół, w lewo i w prawo – tam, gdzie potrafisz skupić wzrok przenosząc z punktu zero bez poruszania głową! Ćwicz szybkie przeniesienia w różnych układach pomiędzy punktami – przynajmniej po kilka w każdym kierunku.
Miłego treningu!
Golo /086/