Wymagania dla pistoletu bojowego

W czasach kiedy pistolety zaczęły masowo zastępować rewolwery w służbowych kaburach różnych formacji i agencji powstał zbiór wytycznych, jakie powinien spełniać pistolet służbowy / bojowy.

Żyjemy w najlepszych czasach „cudownych 9-tek”. Powstaje wiele bardzo udanych konstrukcji pistoletowych, jednak czy wnoszą one coś nowego do kanonu sprzed prawie ćwierć wieku i czy wszystkie spełniają ówczesne wytyczne?

W styczniu 2024 rusza pistoletowa bojowa sekcja strzelecka SSB Hybrid Tactics i dostaję sporo zapytań o to, jaki pistolet wybrać do takiego celu, a który zupełnie się nie nadaje. Poniżej kilka wskazówek które powinny rozwiać Wasze wątpilowości…

1. NIEZAWODNE DZIAŁANIE BEZ WZGLĘDU NA WARUNKI OTOCZENIA

Jak wiadomo nie każdy pistolet nadaje się do ciężkich warunków służby, czy ochrony osobistej. Idealnie spasowane „raceguny” są bardzo czułe na zabrudzenia, dobór odpowiedniej amunicji czy odpowiednie smarowanie. Pomimo tego, że z takich pistoletów strzela się zazwyczaj znacznie przyjemniej niż z rasowego pistoletu z bojowym rodowodem to właśnie niezawodność jest tym czynnikiem, który wymusza kompromisy powodujące „gorszą” kulturę pracy mechanizmu spustowego czy mniejszą względem sportowych pistoletów celność na dużych dystansach.

2. NIEZAWODNE I ŁATWE W UTRZYMANIU MAGAZYNKI

Nawet najlepsza broń jest bezużyteczna bez niezawodnych magazynków. Współczesna historia zna wiele przypadków kiedy stosowanie tańszych zamienników oryginalnych magazynków miało fatalne skutki. Większość „fabrycznych” magazynków do współczesnych pistoletów produkuje włoska firma Mec-Gar, chociaż na wielu nie ma logo samego producenta, a jedynie logo i oznaczenia producenta danego pistoletu. W większości wypadków te są ok, ale np. wiele zamienników dla Glocka nie wytrzymuje brutalnego traktowania (np. łatwe do uszkodzenia polimerowe szczęki).

3. PRZYNAJMNIEJ 20 000 STRZAŁÓW BEZ ZNACZĄCEJ UTRATY CELNOŚCI ?

Taka liczba widnieje zazwyczaj w kontraktach i przetargach różnorakich służb i stąd przekonanie wśród cywilnych strzelców, że po takim przebiegu pistolet jest praktycznie do wyrzucenia, co jest kompletną nieprawdą. Po prostu zazwyczaj na taki „przebieg” dostawca daje gwarancję w ramach dostaw w kontrakcie. Wielokrotnie widziałem pistolety marki Glock, HK i innych producentów z ponad pięciokrotnie większym przebiegiem, które nie wykazywały znaczącej utraty celności. Przewagę w tym wypadku zdecydowanie mają konstrukcje strzeleckie wyposażone w lufy poligonalne.

4. PRZYNAJMNIEJ JEDNO AKTYWNE I JEDNO PASYWNE ZABEZPIECZNIE PRZED NIEZAMIERZONYM ODDANIEM STRZAŁU

Kiedyś dominowały zewnętrzne skrzydełkowe bezpieczniki nastawne i zwalniacze kurka. Dzisiaj, w erze „bijnikowców”, jest to zazwyczaj ruchomy bezpiecznik na języku spustowym i jedno lub dwa wewnętrzne zabezpieczenia iglicy. Poza typowymi sportowymi pistoletami do dynamiki, gdzie czasem takie zabezpieczenia są ograniczane przez producenta dla poprawy pracy mechanizmu spustowego, większość współczesnych konstrukcji spełnia ten warunek.

5. JĘZYK SPUSTOWY O OPORZE NIE PRZEKRACZAJĄCYM  2,5 kg (5lbs) Z WYRAŹNIE WYCZUWALNYM „RESETEM”.

Dla mnie złotym środkiem w „bijnikowcach” jest opór przedziale 1,8-2,5kg. Poniżej tego będzie problem przy działaniu w stresie, szczególnie w rękawiczkach. Przy jakichkolwiek modyfikacjach szczególnie ważne jest pozostawienie twardej sprężyny powrotnej języka spustowego TRS!

6. FABRYCZNE SKUPIENIE „Z RĘKI” NA POZIOMIE 7,5 cm (3”) NA DYSTANSIE 25  METRÓW.

Coraz częstsze stosowanie optoelektronicznych przyrządów celowniczych (kolimatorów) na pistoletach służb i formacji uzbrojonych przesunęło dość mocno granicę odległości, na jakiej pistolet jest dalej użyteczny, dlatego celność współczesnych pistoletów jest bardzo ważnym czynnikiem. Czego bardzo wiele osób nie rozumie, to faktu, że na celność wpływ ma przede wszystkim dokładność ryglowania lufy w zamku, a nie osadzenia samego zamka na szkielecie pistoletu – to na zamku mamy przyrządy mechaniczne, czy kolimator. Znam wiele pistoletów z bojowym rodowodem, gdzie zamek „lata” na broni, a pomimo tego są to konstrukcje ekstremalnie celne.

7. ODPORNOŚĆ NA KOROZJĘ

Zdecydowanie najlepszym znanym zabezpieczeniem jest zastosowanie odpowiedniej jakości materiałów i zabezpieczenie powierzchni przez proces azoto-nawęglania. Tutaj wielu współczesnych producentów próbuje niestety szukać oszczędności. Nawet dobre i niezawodne pistolety mają zazwyczaj jakiś element który wykazuje znacznie wyższą podatność na korozję i trzeba mieć to na uwadze.

8. STAŁE PRZYRZĄDY CELOWNICZE

Regulowana szczerbina nie jest w większości przypadków dobrym rozwiązaniem, ponieważ podobnie jak światłowodowa muszka jest zbyt delikatna i podatna na uszkodzenia, a przy awaryjnej obsłudze broni jedną ręką służy do zaczepienia w celu przeładowania pistoletu, zablokowania zamka czy usunięcia awarii.

Jeżeli myślimy o pistolecie przystosowanym do montażu kolimatora warto przyjrzeć się samemu montażowi jak i kolimatorowi, aby upewnić się że przetrwają awaryjne przeładowania przy obsłudze pistoletu jedną ręką. O ile same kolimatory są coraz lepsze, to niestety wiele systemów ich montażu na pistoletach pozostawia wiele do życzenia.

Zapasowe mechaniczne przyrządy celownicze to dalej konieczny element – w wypadku zamontowanego kolimatora najlepiej czarne bez światłowodów czy znaczonych punktów.

Jeżeli chodzi o przyrządy mechaniczne trzeba pamiętać o odpowiedniej szerokości muszki – ta nie powinna zakrywać głowy na dystansie 15 metrów!

9. DOBRA ERGONOMIA ORAZ OBUSTRONNIE POŁOŻONE LUB WYMIENNE DŹWIGNIE, BEZPIECZNIKI, PRZYCISKI ZWALNIANIA MAGAZYNKA etc.

Chociaż dalej nie jest to standardem, to pojawiają się współczesne pistolety, które są w pełni uniwersalne i w pełni ergonomiczne, bez względu na to czy obsługujemy broń silną czy słabą ręką. To właśnie one powinny być brane pod uwagę w pierwszej kolejności! Należy także zwrócić uwagę na możliwość dostosowania wielkości chwytu do rozmiaru dłoni strzelca, możliwość jak najwyższego ułożenia dłoni na chwycie względem osi pracującego zamka i antypoślizgową fakturę powierzchni chwytu plus odpowiednie wycięcia / wyżłobienia na zamku.

10. ODPOWIEDNIE WYPOSAŻENIE…

Nie sam pistolet jest tutaj ważny. Czy posiadasz niezawodną i odporną na uszkodzenia kaburę. Czy wytrzyma jeżeli na nią upadniesz? Czy będzie działać kiedy się zabrudzi? Czy potrafisz dobyć z niej pistolet zarówno silną  jak i słabą ręką? Czy ładownice zabezpieczają odpowiednio magazynki? … to tylko kilka podstawowych pytań na które trzeba sobie na początku odpowiedzieć. Docieranie się ze sprzętem to długotrwały proces i od tego są właśnie specjalistyczne treningi.

 

Golo /086/