Złote zasady treningu strzeleckiego
Wiele osób, wkraczając w świat strzelectwa dynamicznego, nie wie jak skutecznie trenować swoje umiejętności i na jakie elementy zwracać uwagę, aby ten rozwój był jak najszybszy. W poniższym materiale przedstawiam kilka wskazówek, które zdecydowanie mogą przyśpieszyć rozwój.
- Miej plan treningowy na każde wyjście na strzelnicę
Ile razy, udając się na strzelnicę, jedziesz naprawdę trenować, a ile razy „postrzelać”? Nie ma niczego złego w traktowaniu strzelectwa stricte jako formy spędzania wolnego czasu, ale skoro czytasz ten wpis może to oznaczać, że chcesz widzieć jakieś wymierne efekty kolejnych wizyt na strzelnicy. Nie uzyskasz tego przychodząc na „trening” bez konkretnego planu jakie umiejętności chcesz rozwinąć, czy sprawdzić. Musisz mieć dokładny plan! Tylko przy takim podejściu pieniądze wydane na oś i amunicję zaczną przynosić wymierne efekty.
- Zrób listę swoich słabości i traktują ją na treningach priorytetowo
Każdy lubi robić, to co mu dobrze wychodzi, ale nie tu jest droga do rozwoju. Trzeba równomiernie rozwijać wszystkie aspekty składające się w całość. Bardzo często widać u strzelców spore dysproporcje umiejętności.
Upraszczając – dobycie i czas wymiany magazynka na danym dystansie powinny pozostawać w ścisłym powiązaniu. Czy, skoro umiesz dobyć pistolet w 1s na 7 metrach z trafieniem w pole A, potrafisz zrobić wymianę magazynka w zbliżonym czasie? Proste ćwiczenia takie, jak „4 Asy” i inne klasyki obnażą słabości… i to właśnie na nich powinieneś się skupić podczas treningów bezstrzałowych, jak i każdorazowo sprawdzać dzięki nim postępy na strzelnicy.
- Planuj swoje treningi w oparciu proste ćwiczenia
Rozbijaj przebiegi na torach, na których nie poszło Ci tak jak chciałeś, na elementy składowe i na podstawie tych elementów planuj swoje sesje treningowe. Mistrzowie ćwiczą głównie określone sekwencje strzałów, izolujące określone umiejętności nad którymi chcą pracować, na danym treningu. Czy będzie to ruch, ruchome cele, niskie porty, czy jeszcze coś zupełnie innego, zależy od tego nad czym chcesz i musisz pracować.
- Nagrywaj swoje treningi i używaj nagrań jako narzędzia treningowego
Bardzo często z łatwością zauważamy błędy u innych, a nie jesteśmy w stanie zaobserwować ich u siebie. Dzieje się tak dlatego, że w czasie rzeczywistym jesteśmy w stanie skupić się świadomie tylko na jednym elemencie naszej techniki strzeleckiej. A co jeżeli inne nie działają podświadomie tak jak powinny?
Właśnie tutaj z pomocą przychodzą zgromadzone nagrania. Nie chodzi o to, aby na siłę szukać błędów! Zamiast tego szukaj miejsc, gdzie można przyśpieszyć lub właśnie tych, gdzie precyzja jest bardziej kluczowa niż prędkość. Wszystko opiera się na balansie pomiędzy szybkością i precyzją, ale balans ten musi być dostosowany do aktualnie posiadanych umiejętności!
- Stosuj naprzemiennie cele papierowe i metalowe
Trening na „blachach” pomoże Ci przyśpieszyć, ale często nie wskazuje dokładnego punktu trafienia i daje fałszywe poczucie wzrostu formy strzeleckiej. Trenując z kolei na samym papierze często szukamy za dużo precyzji bojąc się „stracić kontrolę”. Co mam namyśli? Mając do wykorzystania całe pole „A” wielu strzelców ogranicza się do robienia dziury na środku tego pola. Czy to jest optymalne wykorzystanie zasady równowagi o której wspominałem wcześniej – zdecydowanie nie! „Atakuj” tam gdzie możesz i zachowaj kontrolę tam gdzie musisz!
Bardzo dobrym pomysłem jest łączenie w sekwencji kilku celów papierowych i metalowych. Wymagają one innego ostrzeliwania, a także łamią rytm ćwiczenia. Ćwicząc tego typu przebiegi można sporo ugrać na zawodach.
- Ćwicz bezstrzałowo minimum kilka razy w tygodniu
Lepsze 15 minut dziennie 4 razy w tygodniu, niż 2 razy w tygodniu po godzinie. Dlaczego? Po pierwsze im częściej masz broń w ręku, tym bardziej naturalne staje się dla Ciebie posługiwanie się nią. Po drugie – podczas treningu jesteśmy w stanie skupić swoją uwagę jedynie przez określony czas. Aby nasze treningi przyniosły zamierzony skutek powinniśmy wykonywać możliwie najlepsze powtórzenia!
Każde z wykonanych powtórzeń zapisuje się jako swoisty „wzorzec ruchowy”. Im większe zmęczenie i brak uwagi tym więcej tych „złych” powtórzeń prowadzących często do efektów przeciwnych do zamierzonych.
- Zapisuj wyniki żeby kontrolować rozwój
W swoim arsenale powinieneś mieć przynajmniej kilka ćwiczeń które będą swoistym papierkiem lakmusowym, informującym Cię rzeczywiście się rozwijasz i treningi bezstrzałowe przynoszą oczekiwane skutki. Prowadząc prostą ewidencję wyników takich ćwiczeń będziesz widział nie tylko czy rozwój następuje, ale też w jakim tempie się rozwijasz. W okresach roztrenowania zobaczysz ile tracisz do swojej szczytowej formy z poprzedniego roku itd. Nagłe zatrzymanie rozwoju lub regres powinny być sygnałem alarmowym do wprowadzenia zmian w obecnym reżimie treningowym.
- Erognomia ruchu i skupienie wzroku
W swoich treningach zwróć uwagę na dwa kluczowe elementy, czyli ergonomię wykonywanych ruchów i sposób w jaki wykorzystujesz skupienie wzroku w danym momencie.
Przyśpieszenie nie zawsze wymaga realnie poruszania się z większą prędkością. Często wystarczy wyeliminować niepotrzebne dodatkowe ruchy, aby przebieg całego ćwiczenia przyśpieszył.
Zwróć także uwagę jak wykorzystujesz swoje oczy – naucz się patrzeć punktowo!
Aby zadziałała koordynacja oko-ręka musisz dostarczyć swojemu ciału dokładnych „współrzędnych”. Kiedy patrzysz na cel patrz dokładnie w punkt, w który chcesz trafić, a nie np. na strefę A jako na całość. Kiedy poruszasz się po torze znajdź „znacznik”, gdzie dokładnie masz się zatrzymać, a dopiero potem popatrz na cel który chcesz trafić. W innym wypadku np. nie „trafisz” dokładnie w pozycję między przesłonami i będziesz musiał korygować swoje położenie, …a to kosztuje czas.
- Zaczynaj każdą sesję treningową od strzelenia grupy
Na początku treningu poświęć 10 minut i 15 sztuk amunicji, żeby strzelić po 5 strzałów oburącz i każdą z rąk oddzielnie na określonym dystansie – np. 15 metrów.
Bez precyzji nie ma dynamiki!
Ciągłe doskonalenie strzelania kontrolowanej grupy, na określonym dystansie, na życzenie powinno być od początku jednym z Twoich priorytetów. Da też pewność siebie, której potrzebujesz podczas treningu i upewni Cię, że zarówno ze sprzętem jak i amunicją wszystko jest ok.
I jeszcze jedna rada – staraj się strzelać grupę 5 strzałów w jednej serii bez opuszczania broni i nie patrz na tarczę, dopóki nie skończysz danego przebiegu. Po pierwsze mówimy tutaj o strzelaniu dynamicznym, a nie przygotowaniach pod olimpiadę. Po drugie powinniśmy się starać odczytywać poprawność naszych strzałów z zachowania przyrządów celowniczych w momencie ich oddawania… a po trzecie nie będzie możliwości oszukiwania i maskowania błędnej techniki.
Jeżeli nauczysz się strzelać ciasne grupy na 15 metrach będziesz miał bardzo dobre podstawy do tego, żeby radzić sobie dobrze w dyscyplinach pistoletowego strzelectwa dynamicznego.
Golo /086/